Stare monety

Już jako małe dzieci ludzie zbierają różne drobiazgi. Najpierw kolekcjonujemy, na przykład kolorowe karteczki, samochodziki, czy też kapsle do butelek, a z czasem nasza pasja zbierania się zmienia. Z całą pewnością większość ludzi w okresie dzieciństwa zbierała znaczki pocztowe. W domach znajdowały się klasery i jako dzieci z cierpliwością odrywaliśmy znaczki z listów, które do nas przyszły. W pewnym momencie każdego z nas zaczynają interesować stare monety. Dla jednych fascynacja starymi monetami jest krótkotrwała, a inni łapią bakcyl i już do końca swojego życia zbierają wszelkiego rodzaju monety.
Oczywiście dobrze zachowane stare monety mogą okazać się wyjątkowo wartościowe. Czasami nawet możemy sobie nie zdawać sprawy z tego, że w swoim domu czy mieszkaniu posiadamy jakiś cenny numizmat. Monety bardzo często są przekazywane z pokolenia na pokolenie, więc w naszych zbiorach można z całą pewnością znaleźć ciekawe egzemplarze. Niestety nie interesując się numizmatyką często przechowujemy w nieodpowiedni sposób monety, które przypadkowo znalazły się w naszym posiadaniu. W ten sposób mogą one znacznie stracić na wartości. Wszystkie monety okolicznościowe czy kolekcjonerskie należy przechowywać w klaserach bądź w specjalnych kapslach do monet. Dzięki temu na długie lata zachowają one swoją dobrą jakość, a ich cena rynkowa będzie wzrastać. Zdarza się, że nasza fascynacją numizmatyką zaczyna się właśnie od tego, że po śmierci kogoś nam bliskiego staliśmy się posiadaczami kilku starych monet. Mając do nich stosunek sentymentalny nie jesteśmy wstanie ich wyrzucić, więc cały czas mają one swoje miejsce w naszych mieszkaniach. Z czasem dodajemy do nich nowe monety okolicznościowe, które dostajemy od znajomych czy rodziny, a później sami zaczynamy wyszukiwać starodawne monety, których jeszcze nie posiadamy w swojej kolekcji.
Do starych monet zaliczamy już te, które zostały wyemitowane w czasach PRL-u. Oczywiście przeważnie nie posiadają one żadnej większej wartości, ponieważ były emitowane w ogromnej ilości egzemplarzy i dzisiaj można je znaleźć praktycznie w każdym polskim domu. Wśród monet z PRL-u znajduje się także kilka okazów, których cena obecnie może być wysoka. Oczywiście najbardziej cenne monety z tego okresu są wykonane ze srebra. Cena tego kruszca cały czas idzie w górę, więc i srebrne monety stają się coraz bardziej wartościowe. Jeżeli posiadamy monetę, która ma więcej niż sto lat, to zapewne także moglibyśmy za nią dostać większą ilość gotówki nawet jeżeli nie będzie ona w idealnym stanie. Warto więc poszukać starych monet, które znajdują się w naszym mieszkaniu i sprawdzić, czy przypadkiem nie znajduje się wśród nich jakiś cenny okaz, który mógłby w znaczny sposób podreperować nasz domowy budżet. Takie sprawdzenie nic nie kosztuje, a możemy zyskać wiele. Najlepiej z posiadanymi przez nas monetami wybrać się do najbliższego sklepu numizmatycznego.

Leave a Reply